Przekaż darowiznę KRS 0000453750
Newsletter

Dzisiaj obchodzimy 5 lat działalności Fundacji Jedyna Taka

Fundacja Jedyna Taka powołana do życia przez dwie niepełnosprawne mamy, które chciały zwrócić uwagę na sprawy kobiet z niepełnosprawnością w społeczeństwie. Dzisiaj obchodzi swoje 5 urodziny! :-) 5 lat to idealny czas na małe podsumowanie…

Fundacja Jedyna Taka realizuje swoje cele poprzez organizację m. in. Miss Polski na Wózku. Dotychczas odbyły się cztery edycje tego wyjątkowego konkursu, w trakcie którego zostaje wyłoniona najpiękniejsza kobieta poruszająca się na wózku inwalidzkim. Wybory z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród mediów, zyskując rozgłos ogólnokrajowy.

Ponadto Fundacja Jedyna Taka prowadzi inne projekty…

Jedyna Taka Mama, to projekt mający na celu integrację matek z niepełnosprawnością. Dzięki temu kobiety planujące macierzyństwo mają łatwiejszy kontakt z innymi mamami, mogą wymieniać się doświadczeniem czy informacjami dotyczącymi przystosowanych gabinetów ginekologicznych.

W ramach projektu odbyła się wystawa "Jaka? Jedyna Taka!" pokazująca niepełnosprawne matki wraz z ich dziećmi, by udowodnić, że fizyczne ograniczenia nie są żadną przeszkodą. W ramach projektu powstała dostawka Cursum umożliwiająca niepełnosprawnemu rodzicowi pchanie wózka z dzieckiem.

Na popularności projektu Jedyna Taka Mama wyrósł projekt Dzieciństwo Bez Barier, ułatwiający dzieciom zrozumienie, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu.

Kolejny prowadzący ku zmianie wizerunkowej osób z niepełnosprawnością projekt to Butterfly Agency Models - integracyjna agencja modelek założona przez Fundację Jedyna Taka. Agencja zrzesza modelki sprawne i niepełnosprawne, zgodnie z zasadą, że najważniejsza jest uroda. Modelki z agencji brały już udział w takich wydarzeniach jak reklama T-Mobile Pomoc Mierzona Kilometrami, pokaz mody Paprocki&Brzozowski, Fashion Show Radom, pokaz mody Agnieszki Jaworskiej i w wielu innych.

Przedstawicie naszej Fundacji brali także udział w IV Europejskim Parlamencie Osób Niepełnosprawnych, którego celem było wypracowanie rekomendacji dla PE w kwestii praw osób z niepełnosprawnością.

Warto także nadmienić, że Fundacja Jedyna Taka realizuje swoje założenia poprzez różne mniejsze aktywności w ciągu całego roku. Przedstawiciele Fundacji brali udział w konferencji Aktywna Kobieta na Uniwersytecie Ekonomicznym opowiadając o wyborach Miss czy życiu modelki na wózku. Fundacja co roku wystawia Jedyną Taką Drużynę w biegu Wings for Life World Run Red Bull, z którego całkowity dochód zostaje przeznaczony na badania nad uszkodzonym rdzeniem kręgowym oraz corocznie bierzemy udział w Europejskim Festiwalu Filmowym Integracja Ty i Ja w Koszalinie.

Fundacja wzięła też udział w biegu Samsung Irena Women's Run czy zorganizowała akcję dla dzieci z Domów Dziecka "Świąteczna Akcja - Paczka dla Dzieciaczka".

Po czterech edycjach wyborów Miss Polski na Wózku zrodził się pomysł zorganizowania czegoś nowatorskiego na skalę światową… Czyli wyborów Miss Wheelchair World to wydarzenie, które przełamało bariery dotyczące niepełnosprawności na całym świecie.

W październiku 2017 roku Polska gościła 24 piękne kobiety z całego świata poruszające się na wózku inwalidzkim, które walczyły o tytuł tej najpiękniejszej. Współorganizatorem wydarzenia było Miasto Stołeczne Warszawa, piękna stolica Polski.

Fundacja Jedyna Taka, w ramach projektu #MissionMiss, włączyła się także w akcję Justyny Kułakowskiej – „Pomoc nie zna GRANIC”. To zbiórka pieniędzy na zakup aktywnego wózka inwalidzkiego dla jednego z niepełnosprawnych mieszkańców Botswany (płd. Afryka), który w wyniku skoku do wody doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego na odcinku szyjnym. Wspólnymi siłami udało się osiągnąć ten cel.

Ale to jeszcze nie koniec bowiem już niebawem uruchomimy rekrutację do kolejnego projektu czyli Wyborów Mistera Polski na Wózku. Planowaliśmy ten konkurs od dłuższego czasu, dopinając wszystkie detale, by mieć pewność, że zagwarantujemy Wam wydarzenie na najwyższym poziomie. Zależy nam, by konkurs był równie profesjonalnie przeprowadzony co wybory Miss Polski na Wózku.

A już 8 marca będziemy uczestniczyć w debacie w Brukseli podczas sesji "Powerful ladies - empowering women with disabilities", podczas której będziemy mogli wypowiadać się w panelu na temat sytuacji kobiet niepełnosprawnych.

Niezwykle trudno jest w kilku zdaniach przedstawić 5 lat z życia Fundacji, ale ten jubileuszowego to powód do dumy i świętowania zwłaszcza widząc jak wiele udało nam się przez ten 5 lat zrobić i zmienić…

Pragniemy podziękować naszym stałym partnerom firmie: Quickie, superoslony.pl, Czerkawski - odszkodowania oraz SOD - Paweł Janiszewski. Z całego serca dziękujemy również wszystkim pozostałym partnerom, darczyńcom, osobom, wolontariuszom i instytucjom, którzy bardzo nam pomagali w realizacji wielu naszych przedsięwzięć.

Dziś zapomnijmy o problemach i trudnościach dnia codziennego. Życzymy sobie odważnych pomysłów oraz wielu sukcesów w przyszłości Oby każdy rok przynosił pomyślną realizację założonych celów i satysfakcję z ich osiągnięcia…

 

2018-03-06

Do poprawnej pracy strona potrzebuje obsługi JavaScript!
Używasz bardzo starej przeglądarki Niektóre funkcje strony mogą nie działać poprawnie.
Uaktualnij oprogramowanie.