Przekaż darowiznę KRS 0000453750
Newsletter

Wywiad z Cindy Sjöblom

 

 

Rozmowa z Cindy Sjöblom, pomysłodawczynią i projektantką dostawki do wózka do transportu niemowlęcia Cursum, stworzonej w ramach projektu Jedyna Taka Mama.

 

1. Co stanowiło inspirację do zajęcia się problemem transportu niemowlęcia przez osobę z niepełnosprawnością? Temat jest niby oczywisty, a jakoś nikt wcześniej się nim nie zajął.


Od zawsze lubiłam pomagać ludziom rozwiązywać ich problemy. Kiedyś trafiłam na stronę internetową dla osób niepełnosprawnych, gdzie pewna kobieta pytała eksperta czy istnieje jakiś wózek dla dziecka przeznaczony dla niepełnosprawnych rodziców i odpowiedź brzmiała krótko: nie. Wiedziałam od razu, że w ramach swojej pracy licencjackiej z wzornictwa przemysłowego będę projektować właśnie taki sprzęt.
 

 

2. Jak wyglądały prace nad projektem?

Projekt dostawki wykonałam w ramach mojej pracy licencjackiej z wzornictwa przemysłowego. Korzystałam z procesu projektowania, aby postępować według pewnej struktury. Proces projektowania ogólnie rzecz ujmując dzieli się na trzy fazy: badania i analiza, pomysły i koncepcja, uszczegóławianie i wizualizacja.

Na początku nie wiedziałam, że finalnym produktem będzie wózek dla dziecka. Najpierw w fazie badań i analizy, wykryłam problemy rodziców, z którymi zmagają się każdego dnia
transportując swoje dzieci, a także zbadałam ich potrzeby. Podczas fazy pomysłów i koncepcji, zbadałam trzy różne kierunki i wraz z pomocą osób niepełnosprawnych oceniłam je i wybrałam ostateczną koncepcję, która w fazie ostatniej: uszczegóławiania i wizualizacji, przeobraziła się w Cursum. Tak na marginesie „Cursum" po łacinie oznacza „oczywiście": coś co jest jasne i oczywiste. Dla mnie ten rodzaj produktu jest tak oczywisty i naturalny, że „oczywiście" go zaprojektowałam.

 

 

 3. Z kim konsultowałaś swój projekt? Czy jakieś porady szczególnie zapadły w pamięć?

Przed i w trakcie projektu tworzyłam sieć osób z niepełnosprawnością, którzy mogliby podzielić się ze mną swoimi poglądami i udzielić informacji zwrotnej w trakcie prac nad projektem. W ramach badań, spotkałam się z trójką rodziców, z którymi przeprowadziłam wywiad i których obserwowałam. Podczas oceny dotyczącej różnych koncepcji, otrzymałam informację zwrotną od pięciorga rodziców, co poprowadziło mnie do stworzenia ostatecznej koncepcji.

Jeśli chodzi o wskazówki… Pierwszą było użycie małych, szpitalnych łóżeczek na kółkach, których używa się zaraz po urodzeniu dziecka. Takie łóżeczko powinno być bardzo poręczne, aby można było je przesuwać po domu, kiedy noworodek jest malutki. Można również położyć poduszkę na kolanach, żeby położyć na niej maluszka, aby łatwiej przemieszczać się po domu. Opowiedziano mi również kilka sposobów na to jak „zabezpieczyć" dziecko będące na kolanach np. używanie nosidełka lub specjalnych pasów zabezpieczających.

4. Masz dzieci?

Nie, nie mam. Ale uwielbiam dzieci i nie mogę doczekać się dnia, w którym zostanę rodzicem.

5. Czym zajmujesz się na co dzień?

Jestem projektantką produktową i właśnie ukończyłam studia z tytułem magistra w zakresie zaawansowanego projektowania produktowego. Obecnie szukam posady, która pozwoli mi pomagać i upraszczać życie codzienne ludzi.

6. Jak zareagowałaś, gdy dowiedziałaś się, że w Polsce powstanie pierwszy Cursum?

Odkąd projekt Cursum został upubliczniony w Internecie (czyli parę lat temu), od razu zauważyłam, że zainteresowanie niepełnosprawnych rodziców z całego świata jest ogromne. Rodzice komentowali i pytali gdzie można kupić Cursum i wiedziałam, że to tylko kwestia czasu zanim ktoś zacznie produkować podobny wózek we współpracy ze mną lub bez. Byłam bardzo zadowolona, kiedy otrzymałam telefon i okazało się, że duża firma z Polski chciałaby stworzyć Cursum razem ze mną.

 


7. Wiedziałaś, że pierwszy egzemplarz Cursum został podarowany projektowi „Jedyna Taka Mama” i jest już w użyciu przez rodzica?

Słyszałam, że Cursum zostało podarowane "Jedyna Taka Mama", ale nie wiedziałam, że ktoś już używa wózka. To fantastyczne uczucie wiedzieć, że to co zaczęłam, ułatwia komuś codzienne życie. Nie mogę się doczekać, kiedy po prostu wpadnę na kogoś na ulicy, kto używa Cursum. To będzie naprawdę magiczny moment!

 

Rozmawiała: Sylwia Błach

 

Cursum już w użyciu! Zobaczcie jak prezentuje się na żywo!

 

 

Do poprawnej pracy strona potrzebuje obsługi JavaScript!
Używasz bardzo starej przeglądarki Niektóre funkcje strony mogą nie działać poprawnie.
Uaktualnij oprogramowanie.